Tayland Eğlence Hayatı

tayland-eglence-hayati

Tayland’da eğlence hayatı,Tayland gece hayatı denilince akla go go barlarla çeşitli sanatsal gösteriler gelmektedir.

Tayland Eğlence Hayatı

Tayland’da eğlence hayatı,Tayland gece hayatı denilince akla Ramayana destanına dayanan,stilize ve klasik bir tiyatro olan khonla beraber kraliyet saraylarında ayrıcalıklı insanlar için sergilenenen oyunlar gelir.

Tayland eğlence hayatının bir parçası olan dans gösterilerinde ise lakhon olarak isimlendirilen özel materyal kullanılmaktadır.Modern uygulamalarda maske takılmaz,gösteriler açık yüzle sergilenir.

Tayland eğlence hayatının parçası olan lakhon chakri çoğunlukla tapınak festivalleriyle mabetlerde sergilenmektedir.Tayland eğlence hayatına dair Likay olarak bilinen popüler güldürü tiyatrosuysa daha kabadır, oyunların arasında komik skeçler harmanlanmıştır.

Tayland Travesti Gösterileri

Tayland eğlence hayatı,Tayland gece hayatının bir parçası olan travesti gösterileri her zaman ilgi çekmiştir.Travesti gösterileri daima likay tipi gösterilerle yapılmaktadır.

Kökleri ülkenin güneyinden gelen; nang thalung olarak bilinen gölge tiyatrosu,arkadan aydınlatılan beyaz kumaşla kaplı bir sahnenin gerisinde oynanır.Genellikle Güney Tayland’da sahnelenir.

Tayland eğlence sektörü adına bir diğer özelliğiyse sinemalarda Hollywood filmlerinin gösterilmesidir.Tayland eğlence sektöründe Tayland sinemasının yerinden bahsedersek ,Tayland sinema sektörü Batı orjinli prodüksyonlarıyla büyük çıkış yakalamıştır.Tayland eğlence sektörünün en öne çıkan destanlarından Ayutthaya’da çekilen Suriyothai, son zamanlarda ön plana çıkan filmlerden birisi olmuştur.

Tayland Müziği

Tayland müziği müzikal anlamda zıt ,karmaşık tonlardan oluşmaktadır.Fakat Tayland müziğinin Tayland gece hayatıyla Tayland eğlence sektöründe farklı bir yeri vardır.Tayland gece hayatında Erawan Mabeti ‘nden başka,Bangkok’ta geleneksel dansları ve tiyatro oyunlarını görebileceğimiz yerler,sadece yemekli birkaç restorandan ibarettir.Tayland’ın başkenti Bangkok’ta Tayland eğlence hayatı adına Bangkok’taki Suan Lum Gece Pazarı’nda Joe Louis Tiyatrosunda kukla gösterileri sergilenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir