Hua Hin

hua-hin

Hua Hin, Tayland Körfezi’nin batı kıyısında, başkent Bangkok’a sadece 200 km uzaklıkta bulunan Tayland’ın en eski bir tatil kasabasıdır.

Hua Hin

Hua Hin, Tayland Körfezi’nin batı kıyısında, başkent Bangkok’a sadece 200 km uzaklıkta bulunan Tayland’ın en eski bir tatil kasabasıdır.

Hua Hin 1920 yılında güney demiryolu inşası sonrasında Kraliyet ailesinin bu bölgeye ilgisiyle birlikte popülerleşmeye başlamıştır.

Aslına baklılrsa,Hua Hin kraliyet ailesinin yazlık yeri olarak bilinmektedir. Hua Hin 70’yıllara kadar ülkenin 1 numaralı tatil beldesi olarak kalmıştır. Yakın geçmişte Phuket, Ko Samet, Ko Chang gibi  adalarının keşfiyle ilgi biraz azalsa da, orta yaş üstü çok sayıda batılının ve zengin Bangkokluların tatil yeri Hua Hin olmaya devam ediyor.

Şimdilerde Hua Hin kasabası, okyanus manzarasına doğru yükselen rezidansların, condoların, lüks bar ve restoranların olduğu bir yer haline gelmiştir. Bangkok’tan hafta sonları Hua Hin’e ziyarete gelen çok sayıda ziyaretçi olduğu gibi, dönemsel olarak burada yerleşik yaşayan birçok ortay yaş üstü ve emekli batılıya ev sahipliği yapmaktadır.

Yakın geçmişte yabancı kaynaklı bir gezi sitesinde Asya’nın en güzel şehirleri listesi yayınlanmıştır. Listenin ilk sırasında, ismini hiç duymadığımız Hua Hin şehrinde yer almıştır. Denizin üstündeki Koh Panyee balıkçı köyünden Phang Nga’ya dönüp, oradan da Hua Hin’e otobüs biletii alınabilmektedir. Bilet fiyatı yaklaşık olarak 18TL’dir. 7 saat sonra sabahın 4.30’unda Hua Hin’e varılmaktadır.

Hua Hin’de dalgalı bir denizle beyaz kumlara sahip 5 kilometrelik bir plaj vardır. Hua Hin deniz ürünleri sevenler için bir cennet denilebilir. Hua Hin’de mönülerin büyük bir bölümünü deniz ürünleri oluşturmaktadır.

Hua Hin’i fiyat olarak kıyasladığımızda Tayland’ın diğer şehirlerinden daha pahalı görünüyor.

Hua Hin Golf Kursları

Tayland’ın ilk golf kursu ve alanı 1924’lerde Hua Hin ’de açılmış ve ülkenin en iyi golf sahaları da yine burada bulunmaktadır. Dünya klasmanında hizmet veren 10’dan fazla golf kursu Hua Hin ‘dedir.

Hun Hin’de Ne Yapılır?

Hun Hin’de Ne Yapılır? Hua Hin Şehri’nin denizi kıyısına baktığınızda göreceğiniz tek şey oteller, restoranlar, bar ve masaj salonları olacaktır. Hua Hin ‘de sahile yakın kesimde her şey tamamen turizm üzerine kurulmuştur. Hua Hin konaklama olarak çok geniş seçeneklere sahiptir. Hua Hin ‘de denizin hemen kıyısında Hilton oteli yükselmektedir.

Hua Hin şehrindeki restoranlardaki fiyatlar, daha önce ziyaret ettiği Tayland’ın diğer şehirlerine göre neredeyse 2 katı pahalıdır. Seyahat ederken kıyasınız genelde daha önce bulunduğunuz yerler veya ortalama fiyatlarla olmaktadır. Hua Hin’de lüks bir restoranda bir pizzayı 15-20 TL’ye yiyebileceğiniz yerler bulunmaktadır. Bu açıdan baktığımızda belki Türkiye ortalama fiyatlarının altında olsa da yine de pahalıdır.

Hua Hin şehrinin şahane bir gece marketi bulunuyor. Hemen her türlü hediyelik eşya bulabileceğiniz gibi çok zengin çeşitlilikte yiyecekleri Hua Hin ‘de ucuza bulma fırsatı da vardır. Muzlu, ballı gözlemeler, zengin, tropikal meyveler ve taze sıkılmış suları, Noodle-Pad Thai yemeklerini bulmak Hua Hin ‘de mümkündür. Hua Hin ‘de gece marketinin bulunduğu cadde çevresinde de çok sayıda deniz ürünleri sunan restoranları bulunuyor. Deniz ürünleri sevenler için Asya yemekleri zaten size bir cenneti sunmaktadır.

Hua Hin’de Yapılacak Aktiviteler

Hua Hin ‘de yapılacak aktiviteler olarak, golf, balığa çıkma, fil safarisi ve kampları, masaj, kitesurfing ve diğer deniz sporları, go kart, plajda at binme, bisikletle şehir turu, Thai yemek okullarında kurs gibi çok sayıda fırsat vardır. Hua Hin deniz kıyısında uzun yürüyüşler yapılabilecek, gece marketinde yerel lezzetlerin tadına baka kalınabilecek eşsiz bir yerdir.

Hua Hin Gece Hayatı

Hua Hin’de gece hayatı diğer adalardaki gibi hareketlidir.Travesti partileri başta olmak üzere bir çok go go bar vardır.Hua Hin gece hayatında insanlar gece marketinden yemekler alıp,içecekleri eşliğinde yürüyüşe çıkmaktadırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir